Bunden eller rörlig ränta – expertens bästa tips
Bundet, rörligt eller kanske både och? Och är det verkligen aldrig läge att binda räntan? Det är den ständiga frågan för alla med bolån. Här ger vår bolåneexpert sina bästa tips på hur du kan tänka.
Vi på Skandia har idag en lägsta bolåneränta 1,29 %*. För att ta del av vår lägsta ränta spelar utöver bolånets storlek och belåningsgrad, också nivån på ditt sparande in eller om du har tjänstepension hos oss.
3 tips – då ska du binda räntan
Men ska du binda räntan eller inte? Vår bolåneexpert ger sina bästa tips på när det kan vara dags för dig att binda räntan på hela eller delar av bolånet.
1. När du vill veta din månadskostnad
– I grund och botten handlar det om vilken livssituation man befinner sig i. Boendekostnaden är oftast hushållets största utgift! Därför är det naturligt att fundera över räntan, säger Ulf Wikland.
– Sett i backspegeln har det nästan alltid varit fördelaktigt att inte binda sina bolåneräntor. Men om du vill sova lite lugnare om natten kan du absolut titta på att binda om du får ett bra erbjudande. Då vet du med säkerhet hur stor din räntekostnad blir de närmaste åren. Det kan ge en känsla av ökad trygghet i ekonomin. Att binda räntan kan på så sätt skapa trygghet för den totala ekonomin.
2. När du ska bo kvar en längre tid
Innan du beslutar dig för att binda hela eller en del av ditt bolån bör du fundera över hur länge du ska bo i din nuvarande bostad. Om du planerar att flytta snart kan det vara bra att välja en kortare bindningstid på lånet för att undvika att behöva betala en ev. ränteskillnadsersättning. Men om du hittat en bostad där du trivs och vill bo länge kan det vara värt att fundera över att binda räntan på en längre bindningstid.
3. När bolåneräntorna är låga
En tredje orsak till att binda kan vara att den bundna bolåneräntan helt enkelt är låg. Just nu är dessutom skillnaden mellan de olika bindningstiderna inte särskilt stor. Vilket kan vara ett bra tillfälle för dig att jämföra om det kan vara tillfälle att binda på en längre löptid.
– Rent generellt kan det vara bra att binda bolånet på en längre löptid i ett läge när räntorna är låga och förväntas stiga. Men jag tycker du först ska jämföra bolåneräntor för olika bindningstiderna och ta hänsyn till övriga punkter eller räkna på din ränta i vår bolånekalkyl innan du bestämmer dig, säger Ulf Wikland.
Det är viktigt att poängtera att det inte finns något rätt eller fel när det kommer till att binda eller inte binda räntan. Det viktigaste att tänka på när du väljer löptid för ditt bolån är att utgå från din egen situation.
Ett alternativ om du har svårt att bestämma dig är att dela upp lånet på olika löptider. Genom att dela upp lånet på olika bindningstider sprider du riskerna och du slipper välja.
*Effektiv ränta 4,53 %
Effektiv ränta är den totala kostnaden för lånet, inkl. avgifter. Vår bästa ränta just nu 4,44 % motsvarar en effektiv ränta på 4,53 %.
Hos oss betalar du ingen uppläggningsavgift för bostadslån och betalar du med autogiro tillkommer inte heller några andra extra kostnader.
Den effektiva räntan är lånets totala kostnad uttryckt som en årsränta, alltså vad det kostar om man slår ut räntan över året, inklusive avgifter. Exemplet är baserat på Skandias lägsta ränta med tecknad tjänstepension, en bindningstid på 3 månader, en belåningsgrad på upp till 60 % av bostadens värde, ett bostadspris på 4 000 000 kr och en kontantinsats på 40 %, ett lånebelopp 2 400 000 kr, månadsvis betalning via autogiro (totalt 600 avbetalningar) och återbetalningstid 50 år. Totalt ger detta en månadskostnad om 12 880 kr (inkl. amortering om 4 000 kr) och en total kreditkostnad om 5 068 440 kr utan hänsyn till ev. skatteavdrag.
Andra läser om...

Sparexpertens bolånetips (och 6 andra smarta råd!) som kan ge dig mer pengar i plånboken
Upptäck hur du kan nå dina sparmål och få mer pengar i plånboken. Här avslöjar sparekonomen Christina Sahlberg sina ... Läs mer

Riksbanken höjer räntan igen – är räntetoppen nådd?
Som väntat höjde Riksbanken idag styrräntan med 0,25 procentenheter. Räntan lyftes därmed till 4 procent, vilket är den ... Läs mer

Stefan Ingves bästa spartips – och 4 stora frågor för Sveriges framtid
”Om vi tittar på en utveckling över flera 100 år. Då kan vi inte räkna med minusränta.” Det säger Stefan Ingves, ... Läs mer