Gå till innehåll

Robust men geopolitiken ökar osäkerheten

Situationen i Mellanöstern har eskalerat efter USA:s och Israels flygattacker i Iran. En rad högt uppsatta ledare har dödats och Iran svarar genom att skicka raketer mot Israel, amerikanska baser och andra ekonomiska intressen i regionen. Förutom det mänskliga lidandet leder konflikten till ökad turbulens och osäkerhet på världens finansmarknader.

Aktie- och räntemarknaderna visar hittills dock relativt sansade rörelser trots den höga osäkerheten. I skrivande stund är det framför allt i oljepriset som reaktionen varit stor eftersom Hormuzsundet, där 20 procent av den globala oljeefterfrågan passerar, i princip är stängt. En längre period av förhöjt oljepris kan leda till både lägre global tillväxt och ökad inflation. Att aktier handlar ner något är därmed en rimlig ryggmärgsreaktion. 

Frågan alla ställer sig just nu ur ett investeringsperspektiv är: kommer läget att stabiliseras i närtid eller är det en utdragen krigssituation vi ser? Vid större geopolitiska skeenden finns det också alltid risk även för osannolika utfall och innan sikten klarnar räknar vi med att börs, räntor och valutor kan fortsätta göra tvära kast. 

En tillfällig marknadsnedgång måste man som långsiktig investerare acceptera. Detta ger oss dock åter igen ett tillfälle att påminna om att en väldiversifierad portfölj – gärna med flera tillgångsslag och god regional diversifiering av aktier och valutor – ofta är en lyckad strategi för att inte drabbas av panik när det blåser. Omvärldens utveckling kan stundtals störa nattsömnen ändå. 

God styrka –  fram till kriget

Fram till krigseskaleringen i slutet av februari visade världens aktiemarknader på god styrka. Börserna i framför allt Sverige och en rad tillväxtländer har stigit markant de senaste månaderna. Både företag och de finansiella marknaderna hade då skakat av sig politisk turbulens och ny handelspolitik med en anmärkningsvärd beslutsamhet. Anpassningsförmågan hos många av världens börsbolag är imponerande och trots omläggningen av USA:s handelspolitik ökade världshandeln ifjol.

Ett par finansiella marknader visade dock osunda rörelser och det är givetvis svårt att veta om och hur det kan sprida sig. Att värdet av bitcoin nära halverats på några månader har ännu inte påverkat riskaptiten på mer traditionella marknader. 

Att ädelmetallerna guld och silver lockat till sig köpare i en sällan skådad fart den senaste tiden bidrog till en exceptionell rörelse uppåt i början av året. En viss tillnyktring var således på sin plats men när silverpriset föll med 40 procent under en handels dag i slutet av januari, vittnade det om riktigt osunda positioneringar och gissningsvis orimligt många tvingande försäljningar.

Fokus på mellanårsval

Den rekordlånga nedstängningen av USA:s statsapparat under hösten var en viktig orsak till den något svaga amerikanska BNP-siffran för fjärde kvartalet. Utöver det tycks den amerikanska ekonomin inte påverkats nämnvärt negativt av den nya tullstrategin, även om import- och producentpriserna stigit. Med den data som är känd kan vi bara konstatera att inflationen fortfarande är förhöjd och risken är att pris trycket i företagsledet till slut slår mot konsumenten.

Arbetslösheten enligt senaste uppdateringen är fortfarande låg och ingenting som borde oroa Fed. Eftersom det är mellanårsval i höst så kommer president Donald Trump och republikanerna att göra vad de kan för att elda på tillväxten och samtidigt visa på aktivitet för att sänka kostnaderna för vanliga amerikaner. I dagsläget förvårar krigseskaleringen i Mellanöstern dock just detta.

För Sverige och resten av EU har USA:s förändrade handelspolitik inte bara varit av ondo. EU har hittills lyckats stärka sitt samarbete och har exempelvis landat ett frihandelsavtal med Indien efter decennier av förhandlingar. Även Mercosuravtalet är nu signerat. Förutsatt att den nya situationen i Iran inte utvecklas till ett långdraget krig, är utsikterna för den globala tillväxten förhållandevis god. 

Techbolagens enorma AI-investeringar i kombination med större finanspolitiska åtgärder riktade mot till exempel försvar och infrastruktur, bör kunna bidra till en god nominell tillväxt framöver. Även här får man vara ödmjuk inför att förutsättningarna, som med situationen i Mellanöstern, snabbt kan förändras.

Världens börser har gynnats av förbättrade tillväxtutsikter

Bortsett från tullkaoset förra våren har världsindex visat uthållig styrka räknat i lokala valutor det senaste året. Förbättrade utsikter för global tillväxt och att vinsterna över lag växer bra är goda anledningar. Under ytan pågår dock stora rotationer då ovissheten är stor gällande hur och vilka som kommer att gynnas respektive förlora på de enorma AI-investeringar som görs.

Skulle det vara så att det inte är de stora publikt listade amerikanska teknikbolagen som tar pallplatserna, är det givetvis ett hinder för den publika marknaden. Men det behöver trots allt inte betyda branta fall för marknadsviktade index. Att investerarkollektivet varit fundersamt över den stora marknadskoncentrationen kring de så kallade Mag 7-bolagen är rimligt men resultatet hittills i år pekar på att det finns 493 andra bolag som kan leverera kursuppgångar och utdelningar om de sju största inte levererar.

I skrivande stund har Mag7 fallit medan ett lika viktat S&P 500-index stigit hittills i år. Amerikanska aktier är visserligen högt värderade i absoluta tal, men tillgångsslaget har historiskt kunnat ge god avkastning även från nivåer som motsvarar dagens. Hur konjunkturen utvecklas blir därför mycket viktig. Andra aktiemarknader är fortsatt mer attraktivt värderade, men en stor del av skillnaden i riskpremie har normaliserats och jämfört med övriga aktieregioner var det länge sen amerikanska aktier var så ”billiga”. 

Långsiktig strategi 

När omvärlden är osäker och många tillgångar tappar i värde är det lätt hänt att tålamod tryter och sparhorisonten plötsligt förkortas. Vi vill påminna om att för de allra flesta är det oklokt att göra större omvärderingar och förändringar under börsnedgångar som orsakats av geopolitiska händelser. För en enskild sparare kan det givetvis finnas skäl till att se över risknivån trots oroligheter men för de allra flesta är det bättre att hålla fast vid sin långsiktiga strategi och framför allt fortsätta spara regelbundet även under turbulenta tider.

BörsutvecklingenMag-7-bolagen och övriga bolagen har haft olika utveckling

TotalavkastningStarka börser trots tullkaoset och en starkare krona

Tänk på

Tänk på att en investering i finansiella instrument alltid är förknippad med en risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. Vid produkter med garanti kan du dock aldrig få lägre än det garanterade beloppet. Informationen i denna artikel ska inte i något avseende betraktas som ett råd inför tilltänkta investeringar eller andra transaktioner. Du ansvarar själv fullt ut för dina investeringsbeslut och du bör därför alltid ta del av detaljerad information innan du fattar ditt beslut om en investering. Du kan alltid få råd om placeringar anpassade efter din finansiella situation från en rådgivare.

Få våra bästa spar- och placeringstips först!

Hoppsan!

Något gick fel. Kolla att du fyllt i allt rätt och testa igen.