Gå till innehåll

Handla med utländska aktier – kontakta vårt mäklarbord

Vill du handla med utländska aktier? Vårt mäklarbord hjälper dig. Du når mäklarbordet via telefon till vår kundservice.

Ring 0771-55 55 00 

Du når oss under svenska börsens öppettider kl. 9-17.30.

Tänk på! Investeringar innebär en risk. Det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. Läs mer här

Har du ISK eller värdepappersdepå?

I så fall kan du köpa och sälja aktier i Norden, USA och på flera marknader i Europa.

Du når mäklarbodet genom att ringa till vår kundservice på 0771- 55 55 00.

Be om att bli kopplad till mäklarbordet eller gör knappvalen:

  • Bank – välj 1 
  • Aktier och fonder – välj 5
  • Orderläggning av aktier – välj 1

Courtage är 0,25 % per affär, med ett lägsta courtage på 199 kronor. Växlingsavgifter tillkommer.

Vanliga frågor om att handla med utländska aktier


  • Du kan lägga din order genom att ringa till vårt mäklarbord på telefonnummer 0771-55 55 00 och göra följande knappval:

    Bank – välj 1
    Aktier & fonder – välj 5
    Orderläggning av aktier – välj 1

    Alternativt kan du kontakta vår kundservice på samma telefonnummer, 0771-55 55 00, och be om att bli vidarekopplad till mäklarbordet.

    För att kunna handla med utländska värdepapper behöver du ha en värdepappersdepå eller ett investeringssparkonto.

    När du gör en affär i utländsk valuta växlas valutan efter avslut till svenska kronor. Affären kommer att synas senast nästa bankdag. Tänk på att marknader i olika länder kan ha olika öppettider.

  • Du kan köpa och sälja aktier i Norden, USA och på flera marknader i Europa. Om du har önskemål om att handla andra aktier kan detta i vissa fall vara möjligt. Kontakta vårt mäklarbord för att få hjälp.

  • Att investera i utländska aktier ger möjlighet att diversifiera portföljen. Det ger dig tillgång till andra marknader, branscher och valutor.

  • Du betalar ett courtage på 0,25% per affär, med ett lägsta courtage på 199 kronor. En valutaväxlingsavgift på 0,25% tillkommer.

  • Ja. Du har möjlighet att söka återbetalning av utländsk källskatt hos respektive lands skattemyndighet. 

  • Affären kommer registreras i depån dagen efter att avslutet har genomförts.

  • Du kan köpa och sälja utländska aktier inom värdepappersdepå och investeringssparkonto (ISK). Handel är inte möjlig inom försäkringsskal, så som depåförsäkring. 

  • Företagshändelser hanteras på samma sätt som för svenska bolag. Som kund kan du därmed delta i exempelvis nyemissioner och uppköpserbjudanden. 

  • Marknadsorder kan läggas via mäklarbordet under svenska börsens öppettider, klockan 9.00-17.30.

  • Det går bra att rösta på utländska bolagsstämmor mot en administrativ avgift. 

  • Ja, för att handla med aktier i USA behöver du fylla i en W-8-blankett. Ring vår kundservice så kopplar de dig vidare till vårt mäklarbord. De skickar ut blanketten till dig och hjälper dig med all information du behöver. 

  • Ja, det går att flytta in de vanligaste utländska aktierna. Kontakta vår kundservice för att få hjälp. Ring 0771-55 55 00. 

Alla frågor och svar